Společnost OMRON oznámila uvedení robota HD-1500, nejsilnějšího a nejnovějšího přírůstku do firemní řady mobilních robotů. Nový model HD-1500 se vyznačuje nosností až 1 500 kg a je ideální pro současné továrny, kde musí řešení pro autonomní manipulaci s materiálem plnit náročnější úkoly průmyslové automatizace.

Do hry také vstupují požadavky na implementaci nových pravidel pro udržování předepsaných rozestupů mezi lidmi v důsledku pandemie nemoci Covid-19.

Nosnost modelu HD-1500, která činí 1 500 kg, umožňuje přepravu velkých automobilových součástí, jako jsou podvozky a objemná břemena o velikosti palety – položky, které by se tradičně přepravovaly pomocí vysokozdvižných vozíků. Po uvedení modelu HD-1500 může společnost OMRON, která již vyrábí mobilní roboty LD-60/90 a LD-250, nabídnout komplexní portfolio modelů pro přepravu širokého spektra položek – od součástek po hotové produkty i těžký materiál.

K zajištění efektivní manipulace s materiálem v továrnách nabízí společnost OMRON špičkový software Fleet Manager. Ten dokáže řídit až 100 mobilních robotů s různou velikostí, konfiguracemi a nosnostmi v rámci jediného systému, který umožňuje automatizaci složitých systémů přepravy materiálu a logistiky. Roboty umí automaticky propočítat nejvhodnější trasu a bezpečně spolupracovat s lidmi i vyhýbat se překážkám. Odpadá přitom nutnost využívat magnetické pásky na podlaze nebo jiná naváděcí zařízení. Baterie, se kterou dokáže robot HD-1500 pracovat celou směnu pod plnou zátěží a omezit tak prostoje, se nabije za pouhých 36 minut.

hd 1500 2020 1

Tom Mathias, prezident a generální ředitel společnosti OMRON Robotics and Safety Technologies, Inc., k tomu dodává: „Logistika pracovišť, pohyb produktů a materiálu v továrně i ve skladu se stává pro mnoho společností skutečnou překážkou kvůli četnosti a závažnosti práce, která je provázána s nutností dodržovat předepsané rozestupy mezi lidmi. Výrobní prostředí ve snaze omezit zbytečné prostoje vyžaduje rychlost a flexibilitu. Mobilní robot HD-1500 společnosti OMRON pomáhá firmám tento problém řešit, protože může pracovat neúnavně, přesně, nepřetržitě a bezpečně společně s lidmi.

Mezi hlavní výhody modelu HD-1500 patří:

Vyšší nosnost a robustnější konstrukce: Robot HD-1500 dokáže ve výrobních provozech manipulovat se zátěží velikosti palety a omezuje tak potřebu využívání vysokozdvižných vozíků. Odolný kovový plášť robota HD-1500 je robustní a nepoškodí ho ani silné neúmyslné vnější nárazy.

Rychlejší návratnost investic: Model HD-1500 představuje řešení pro automatizaci složitých a nebezpečných činností. V organizacích je možné omezit používání vysokozdvižných vozíků a bezpečně přepravovat velké palety s hotovým zbožím, objemné materiály v potravinářském a komoditním průmyslu nebo rámy automobilů. Pracovníci se nyní mohou lépe soustředit na důležitější úkoly a zákazníci dostávají možnost naložit více, absolvovat menší počet cest s těžšími náklady, a tedy zvýšit návratnost investic. S robotem HD-1500 zvládnou zákazníci více práce s méně zařízeními.

Přizpůsobitelný robotický park: Skupiny mobilních robotů nyní mohou být pestřejší, ale přesto se dají řídit stejným systémem. Aplikace Fleet Manager společnosti OMRON umožňuje řídit v rámci jediného systému až 100 mobilních robotů, včetně HD-1500, a dosahovat přitom vysokých výkonů. Díky optimalizovanému řízení provozu, správě baterií a směrování vozidel mohou zákazníci doplnit model HD-1500 do svých robotických parků bez obav o bezpečnost, kompatibilitu nebo výkon.

Mezi další funkce patří:

  • Nabití baterie za 36 minut k dosažení vyšší efektivity a kratších prostojů
  • Bezpečnostní skenovací lasery s rozsahem 360 využívané k souběžné lokalizaci a zajištění bezpečnostních funkcí
  • Vynikající navigace pomocí adaptivních bezpečnostních zón na základě technologie LiDAR
  • Zdokonalená technologie CAPS umožňující zvýšit přesnost a opakovatelnost pro dokování
  • Pomocí simulátoru robotického parku lze simulovat až 10 robotů v nejvýše třech samostatných robotických parcích

hd 1500 2020 3

O programu „innovative-Automation“

Společnost OMRON, která zaujímá přední postavení v oboru průmyslové automatizace, má ve svém výrobním programu rozsáhlé řady ovládacích prvků a zařízení, počínaje kamerovými senzory a dalšími vstupními zařízeními až po různé řídicí jednotky a výstupní zařízení, například servomotory, a také sortiment bezpečnostních zařízení a průmyslových robotů. Kombinací těchto zařízení prostřednictvím softwaru se společnosti OMRON podařilo vyvinout mnoho unikátních a vysoce účinných automatizačních řešení, která našla uplatnění u výrobců po celém světě. Díky širokému spektru pokročilých technologií a ucelené řadě zařízení mohla společnost OMRON zveřejnit svůj strategický koncept nazvaný „innovative-Automation“ (inovativní automatizace) zahrnující tři inovace neboli „i“: „integrované“ (vývoj řízení), „inteligentní“ (rozvoj inteligence prostřednictvím ICT) a „interaktivní“ (nová harmonizace mezi lidmi a stroji). Společnost OMRON si v současné době klade za cíl aplikovat inovace do výrobního prostředí formou materializace tohoto konceptu.

hd 1500 2020 2

O společnosti OMRON

OMRON Corporation se jako přední výrobce automatizačních řešení zaměřuje na využívání svých patentovaných technologií Sensing & Control + Think a působí v celé řadě oblastí, od řídicích systémů přes elektronické součástky, sociální systémy, zdravotnictví až po životní prostředí. Společnost OMRON byla založena v roce 1933, má po celém světě kolem 30 000 zaměstnanců a nabízí své produkty a služby v přibližně 120 zemích a oblastech. V sektoru průmyslové automatizace OMRON podporuje výrobní inovaci nabídkou pokročilých automatizačních technologií a produktů s komplexní podporou zákazníků a pomáhá tak budovat lepší společnost. Více informací naleznete na webu společnosti OMRON industrial.omron.cz.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO leden/únor 2023

Vážení čtenáři, máte možnost nahlédnout do prvního čísla roku 2023. Toto číslo Vás mimo jiné zve na výstavy a veletrhy konané v...

Nejčtenější články