Žijeme ve světě, ve kterém nás obklopují moderní technologie, už se ale nezamýšlíme nad tím, co nám umožňuje jejich dennodenní využívání. Jsou to právě kabely, které nám přinášejí komfort a bezpečí a dávají nám jistotu, že svět bude takový, jak ho známe.


Na ten den nezapomenu. Bylo to jen pár týdnů poté, co jsem nastoupil do nové práce. Nebylo to moje rozhodnutí. Řekli mi, že tohle je můj úkol. Že jen já a mých další pár kolegů zvládneme tenhle džob. Že tohle je to, pro co jsme se narodili. Popravdě, ani na chvíli jsem o tom nepřemýšlel. Bral jsem to tak, že nemám na výběr.
Prostředí, do kterýho mě s klukama dali, se mi nakonec zalíbilo. Je to o štěstí. Mohl jsem skončit kdekoliv jinde. Třeba v nějakým nákupním centru, na letišti, v tunelu. Nic proti, ale jsem rád, že jsem skončil v muzeu. A rovnou v tom Národním.

nd muzeum 2019 1
Do vyšších pater jsme se sice nedostali, jen do podzemního podlaží, ale to neznamená, že je tenhle prostor o něco míň důležitej. Právě naopak. Jestli to zkazíte vy tady dole, tak ty nahoře nemaj šanci.
Ten den jsme se s klukama pořádně zapotili. Vlastně doteď nevíme, jak to celý vzniklo, ale to nám může bejt fuk. Každopádně doneslo se mi, že nahoře byla tou dobou hromada lidí a byli úplně vyděšení.
To víte, to my si řeknem tyhle věci. Nejsme jen nějaký pitomý pévécéčko s měďí. To byste nás podcenili. Celý to naše tělo je hrozně dobře vymyšlený. Kůži mám hnědou, kámoš je oranžovej. Vzájemně se respektujem, protože ani barvu si nevybíráte. A navíc každej vydržíme něco a vzájemně se potřebujem. Pod kůží máme žíly, kterejma nám proudí obrovský množství energie a informací.
Je sobota odpoledne, vypadá to na běžnej návštěvní den. Jenže, kdo ví, asi někde došlo ke zkratu. A najednou ve vteřině je to na vás. Teplota stoupá a vy posíláte informace jednu za druhou, dál a dál. A do toho cejtíte, jak se ta vaše kůže, ten plášť, co vám normálně chrání duši, pálí zaživa.
Je tady ta chvíle, na kterou vás několikrát připravovali. Držíte se a při tom si uvědomujete, že máte po plášti. Pak vám dojde, že se vám vytvořila kolem žil nějaká keramická vrstva. Přesně jak říkali. Nechtěl jsem tomu věřit. Zázrak, díky kterýmu jsme to zvládli.

nd muzeum 2019 2
Přišlo mi to, že se to odehrálo hrozně rychle, až pak jsem zjistil, že to byla celá hodina. Dlouhých šedesát minut na záchranu.
Hned jak to všechno skončilo, tak jsme začali slavit. A jak už to po večírcích někdy bejvá, probral jsem se a chvíli jsem nevěděl, kde jsem. Až pak mi došla krutá realita – z mý první práce mě vyhodili. Prej že na moje místo musí přijít někdo mladší. Jsou superhrdinové, co uměj lítat, jsou takoví, co lověj po nocích zločince nebo mají neuvěřitelnou sílu.
My nejsme vidět, nejsme tak obdivovaní a přitom se stejným zápalem pro tenhle svět nasazujem kůži. Jak jsem řekl, není to práce pro každýho a ne všude vás na ni tak dobře připravěj.
Teď si možná myslíte – proboha, co nám to tu vypráví? Dyť je to jenom kabel!
Jo, jenže i kabel má duši.

nd muzeum 2019 3

Tradiční značka

Společnost PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA je jedničkou na českém trhu a největším odborníkem na požární bezpečnost. Mezi produkty této společnosti patří mimo jiné ohniodolné a oheň retardující kabely. Při požáru tyto kabely přenášejí elektrickou energii a napájí zařízení, která umožňují bezpečný únik z budovy. Zachraňují tak lidské životy stejně jako další produkty této společnosti, kterými jsou např. železniční zabezpečovací kabely. Ty přenášejí signály do semaforů, závor a čidel na trati.
O tom, že společnost PRAKAB je jediná svého druhu v oblasti zejména požární bezpečnosti pak svědčí i výčet staveb, v nichž se kabely této firmy nacházejí: OC Chodov, Sazka Aréna, pražské metro či zmíněné Národní muzeum. Kabely společnosti PRAKAB navíc nenajdeme jen v Česku, ale po celé Evropě.

nd muzeum 2019 4
Historie společnosti PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA sahá až do roku 1921. Vznik firmy je spojen se jménem Emil Kolben, kterého si většina spojuje s továrnou Kolben a ČKD (Českomoravská Kolben Daněk). Tento význačný český elektrotechnik a podnikatel získal v roce 1921 většinový podíl v pobočce rakouského podniku SKW a nechal registrovat do dnes užívanou ochrannou známku PRAKAB. Před svými podnikatelskými úspěchy u nás podnikl Kolben cestu za oceán. V USA se setkal se slavným Thomasem Alvou Edisonem a spolupracoval i s Nikolou Teslou. Tato setkání a zkušenosti pak bezpochyby měli vliv na českého vynálezce v jeho dalším životě i podnikání.
Tradice ovšem neznamená uzavření se. Přesto, že společnost PRAKAB funguje téměř sto let, je otevřená i k inovacím a novým nápadům. Ve firmě si dobře uvědomují, že jedině tak si může udržet své postavení předního výrobce kabelů a dále se vyvíjet.

Víc info rekonstrukci Národního Muzea: www.chybivamvelryba.cz

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO březen/duben 2024

Rozšířené veletržní číslo časopisu se věnuje jako vždy v tuto dobu pozvánkám na stánky společností vystavujícím na...

Nejčtenější články