Umělec Jiří David v Nové budově Národního muzea představil své dílo pro Václavské náměstí v Praze. Umělecká instalace vznikla při příležitosti prvního použití nově vyvinutých speciálních kabelů společnosti PRAKAB při rekonstrukci historické budovy Národního muzea.

Dílo Jiřího Davida s využitím inovativních kabelů interpretuje známý symbol muzea, kostru velryby, kterou pomocí moderních technologií přenáší do veřejného prostoru.
Vznik uměleckého díla iniciovala společnost PRAKAB, která se svými inovativními výrobky podílela na úspěšné rekonstrukci historické budovy Národního muzea. Když bylo třeba poradit si s mimořádně obtížnými podmínkami elektroinstalace ve velmi vlhkých nejspodnějších dvou suterénních patrech budovy, přišla společnost PRAKAB s unikátním řešením. Dokončila pětiletý vývoj speciálních kabelů PRAFlaDur® + a PRAFlaSafe® +, které jsou odolné jak proti vlhkosti, tak proti ohni. Takové vlastnosti jiný kabel na trhu nemá. Při rekonstrukci historické budovy Národního muzea byly tyto kabely použity vůbec poprvé.
„Na oslavu jedinečného řešení, kterým tradiční česká firma díky své schopnosti inovace přispěla k rekonstrukci historické budovy Národního muzea, jsme se rozhodli ve spolupráci s komunikační agenturou MSL a progresívním umělcem přinést do pražského veřejného prostoru kvalitní současné umění. Uspořádali jsme proto výběrové řízení, v němž komise pod vedením Jiřího Ptáčka, předního uměleckého kritika a kurátora, vybrala návrh Jiřího Davida,“ říká Petr Tupý, product manager společnosti PRAKAB.

jiri david 1
Významný český umělec Jiří David vytvořil dílo vycházející ze symbolu muzea – kostry velryby, která je již 125 let zavěšena pod stropem jednoho ze sálů historické budovy muzea na Václavském náměstí. Od roku 2011 však veřejnost nemohla kostru velryby spatřit z důvodu rekonstrukce budovy. Projekt „Chybí vám velryba?“ má za cíl připomenout tento symbol prostřednictvím umělecké instalace za použití kabelů společnosti PRAKAB, které přispěly k tomu, že se veřejnost dočká velryby v původně předpokládaném termínu, na podzim roku 2019. Instalace se skládá z digitálních panelů, které jsou záměrně viditelně propojeny soustavou inovativních kabelů.

jiri david 2
„Samotný objekt vizuálně představuje hlavní motiv kostry velryby, jenž je rozložen do tří obrazových topologických polí, která jsou vzájemně propojena jakýmisi nervovými vlákny – specifickými kabely firmy PRAKAB. Jednotlivá pole, skrze něž ‚proplouvá‘ samotná kostra, jsou vizualizována, tvořena abstraktní konstrukcí. Do této vizuální konstrukce jsou zároveň vetknuty konkrétní matematické šifry ve svých lineárních kombinacích, geometrických interpretacích, transparentní symboly, znaky, obrazce, ve viditelnosti elementárních částic a v jednom případě například i samotný půdorys Národního muzea. Objekt se tak mimo jiné snaží ve své metaforické řeči zpřítomnit naši marnou touhu po nesmrtelnosti. Pohybujeme se v náhodách, v anagramech, zrození v etymologii principia a jsme plni vibrací,“ vysvětluje umělec Jiří David. Umělecká instalace bude vystavena pro veřejnost na Václavském náměstí po dobu přibližně dvou týdnů.

www.chybivamvelryba.cz

PRAKAB
Společnost PRAKAB PRAŽSKÁ KABELOVNA, s.r.o. je tradičním českým výrobcem kabelů. Široký výrobní program firmy zahrnuje běžné instalační vodiče, ohniodolné a oheň retardující kabely a silové kabely nízkého napětí. Vyrábí také ovládací a signální kabely, izolované vrchní vedení, sdělovací a telefonní kabely či zabezpečovací kabely pro železnici. Společnost má v současnosti téměř 400 zaměstnanců. Vedle výroby se PRAKAB intenzivně věnuje výzkumu a vývoji. Disponuje zkušební a vývojovou laboratoří, která je v oboru jedinečná a v níž vznikají úplně nové bezhalogenové plášťové nebo silikonové izolační materiály. Laboratoř je vybavena pro kompletní zkoušky ke kategorizaci kabelů podle třídy reakce na oheň i řadou dalších zařízení pro neelektrické a elektrické zkoušky, ale také další zkoušky v podmínkách požáru. Zkušebnu využívají i další subjekty z nejrůznějších odvětví vědy a průmyslu. PRAKAB díky vlastnímu vývojovému oddělení může nabídnout řešení přizpůsobená individuálním požadavkům zákazníků.

Jiří David
Jiří David (*28. srpna 1956) je současný český umělec, který se věnuje především kresbě, instalaci a fotografii. Na výtvarnou scénu vstoupil v druhé polovině 80. let, kdy mimo jiné spoluzakládal skupinu Tvrdohlaví. Je výraznou osobností na poli českého výtvarného umění, které svými postoji zároveň spoluutváří. V březnu roku 2009 byl v anketě časopisu Reflex vyhlášen Osobností XX výtvarného umění. V roce 2015 jej mezinárodní odborná porota vybrala, aby svou interpretací Muchovy Slovanské epopeje reprezentoval Českou republiku na 56. Bienále v Benátkách. Odborná veřejnost vnímá Jiřího Davida jako zásadní postavu české postmoderny, svoje publikum si ale získal také mezi širokou veřejností. Mezi jeho nejdiskutovanější díla patří cyklus fotografií Skryté podoby a Moji rukojmí, do mezinárodního povědomí se dostal také jeho projekt Bez soucitu.

Rekonstrukce Národního muzea
Historická budova Národního muzea na Václavském náměstí byla od 8. července 2011 uzavřena z důvodu rekonstrukce. Ta dne 28. října 2018 končí částečným zpřístupněním budovy, které je spojeno s dvěma výstavami. Bude to Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava a také výstava nazvaná 2x100. K dotvoření stálých expozic dojde během dalších dvou let. Slavná kostra velryby bude přístupná veřejnosti na podzim 2019. Cílem rekonstrukce bylo zachránit významnou národní kulturní památku a proměnit ji v moderní muzejní prostor. Díky uvolněným prostorám v Historické budově a jejímu propojení s Novou budovou rozšíří Národní muzeum své výstavní prostory v centru Prahy na dvojnásobek. Autorem projektu rekonstrukce je Sdružení Národní muzeum, složené z firem VPÚ DECO Praha, a. s., a SUDOP Praha, a. s. Hlavním architektem projektu je Ing. arch. Zdeněk Žilka. Z výběrového řízení na zhotovitele generální rekonstrukce vyšlo vítězně Sdružení M-P-I Národní muzeum, složené z firem Metrostav, Průmstav a Imos Brno, které nabídlo cenu 1 636 365 865 Kč včetně DPH. Na nové expozice je vyčleněn samostatný rozpočet ve výši cca 483 000 000 Kč.

 

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...