Horko je v rozváděči zřídkakdy vítaným hostem. Proto je nezbytné odstranit nežádoucí teplo a zabránit dalšímu oteplování všude tam, kde je to možné, aby byl zajištěn bezporuchový provoz instalovaných komponent.

Tento úkol je často svěřován filtračnímu ventilátoru – možnosti chlazení, které bylo přinejmenším v minulosti upřeno uznání, které si zaslouží. Rittal nyní nabízí novou generaci ventilátorů s filtrem Blue e+ s funkcí nouzového chlazení a mnoha dalšími inovativními funkcemi zaměřenými na inteligentní ovládání klimatizace.
Všude tam, kde lze teplotu v rozváděči regulovat pomocí okolního vzduchu, jsou ventilátory s filtrem oblíbeným a cenově výhodným řešením. Proto jsou zdaleka nejběžnější volbou pro chlazení rozváděčů. Dříve poněkud podceňované, v nové generaci se ukázaly jako chytří pomocníci se spoustou užitečných funkcí a bystrým pohledem na potenciální nebezpečí: například nové ventilátory s filtrem Blue e+ dokážou aktivně čelit neplánovanému nárůstu teploty pomocí funkce nouzového chlazení. Tímto způsobem mohou být komponenty chráněny před přehřátím a v případě nouze lze předejít nákladům v důsledku selhání systému.

Ušetřete čas díky manipulaci bez nářadí

Výhody pocítíte ještě více: již poslední generace ventilátorů s filtrem TopTherm byla navržena pro montáž a údržbu bez použití nářadí, avšak mechanické součásti určené k tomuto účelu byly nyní kompletně přepracovány. Ještě pohodlněji fungují aretační háčky při montáži a otevírací mechanismus pro výměnu filtru. Osvědčené vlastnosti jako snadná změna směru proudění vzduchu nebo flexibilní umístění přípojky napájení zůstaly zachovány. Kromě mechaniky došlo také k úpravám designu, a proto jsou lamely na mřížce nyní svislé stejně jako u chladicích jednotek Blue e+ S. Vše samozřejmě při zachování stupně krytí.

nove ventilatora 2024 1

Inteligence zabalená do minima prostoru

Ventilátory s filtrem Blue e+ jsou k dispozici v pěti velikostech a osmi výkonnostních třídách od 20 m³/h do 1 160 m³/h vzduchového výkonu. Zatímco modely AC/DC poskytují základní funkce, verze EMC splňuje speciální požadavky na elektromagnetické stínění rozváděčů. Díky EC technologii je možná regulace otáček a monitorování ventilátoru přes analogové rozhraní. Tím se regulace teploty přizpůsobí skutečným potřebám – chytrá funkce, která šetří energii a zvyšuje životnost. Nová generace na tom staví a nabízí další výhody, jako je široký rozsah vstupu (100-240 V) a rozhraní ModBus, jehož prostřednictvím jsou dostupné funkce monitorování, ovládání a alarmu.

Plná kontrola prostřednictvím rozhraní IoT

Ventilátory s filtrem integrované přes rozhraní Rittal IoT poskytují informace o stavu, využití výkonu, provozních hodinách a spotřebě energie. Pokud v blízkosti stojí několik skříní, je možné lokalizovat přesný zdroj kritického nahromadění tepla a určitý ventilátor s filtrem. Obsluha je informována a funkce nouzového chlazení je aktivována, jakmile teplota překročí prahovou hodnotu alarmu. Zvýšení otáček ventilátoru a tím i průchodnosti vzduchu oddaluje možné přehřátí. Ventilátor s filtrem se vrátí do normálního provozního režimu, jakmile teplota klesne zpět pod prahovou hodnotu. Kromě provozní bezpečnosti poskytuje nová generace ještě delší životnost: Funkce automatického čištění filtru vyfoukne prachové částice z filtru několikrát denně. Operátoři mohou také definovat virtuální provozní dobu jako základ pro zobrazení času zbývajícího do další výměny filtru – podobně jako u palivoměru motorového vozidla. To usnadňuje plánování údržby na vyžádání, což šetří další čas a náklady.

nove ventilatora 2024 2
Pokud jde o hlavní úkol ventilátoru s filtrem, totiž maximální zadržování částic při současném umožnění průchodu co největšího množství vzduchu, Rittal svými sériovými skládanými filtry nastavuje nová měřítka. Díky plisování je povrch šestkrát větší, průtok vzduchu se zvyšuje o 40 procent a intervaly údržby lze zdvojnásobit nebo dokonce ztrojnásobit v závislosti na aplikaci. Tyto vlastnosti nové generace ventilátorů s filtrem Blue e+ společně povyšují tuto konvenční formu ovládání klimatizace skříně na novou úroveň.

Objevte nové ventilátory s filtrem Blue e+

Snadné plánování, implementace a údržba: objevte všechny výhody ventilátorů s filtrem Blue e+ na našem webu www.rittal.cz.
Potřebujete pomoci s přechodem na nový ventilátor s filtrem Blue e+? Využijte naši konverzní pomůcku.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...

Nejčtenější články