S podzimním sychravým počasím a postupně se krátícími dny nastává období, kdy si mnoho lidí vybere pro trávení svého volného času návštěvu muzea či galerie.

Ke kvalitě kulturního zážitku velkou mírou přispívá osvětlení jednotlivých expozic a uměleckých děl, přičemž neadekvátně zvolená svítidla mohou mít negativní dopad nejen na prožitek návštěvníků, ale i na vystavované předměty.

Správně vybrané osvětlení v muzeích či galeriích by mělo citlivě korespondovat s kontextem exhibice a zároveň podtrhnout jedinečnost uměleckého díla. Toho lze docílit pomocí prvotřídní vizuální kvality, náležité redukce osvětlení, vyvážených barev a také vhodně nastaveného světelného kontrastu.

svitidla zumtobel 2019 1

Multifunkční světelný systém Supersystem II charakteristický svým minimalistickým provedením nenarušuje žádný architektonický styl. Osvětlení se skládá z jednotlivých LED svítidel, která lze nakombinovat mnoha různými způsoby. Jejich vlastnosti umožní docílit přesného a homogenního osvětlení jednotlivých objektů s jasnými kontrasty mezi exponáty. Různé velikosti svítidel a široká škála příslušenství dovolují variabilní uplatnění v prostoru, ať už vertikálně či horizontálně.

Osvětlení v muzeích a galeriích by však nemělo sloužit jen návštěvníkům, ale zároveň musí umělecká díla chránit, tedy nesmí produkovat škodlivé UV/IR záření. LED reflektorový systém Arcos je ideální pro exponáty umístěné v místnostech s vysokými stropy. Stejně jako v případě řady Supersystem II se vyznačuje vysokou účinností, moderním designem a příslušenstvím pro jakýkoliv typ aplikace. V neposlední řadě se svítidla Arcos vyznačují vysokou flexibilitou, je možné je otáčet o 365° a vyklápět až o 90°.

svitidla zumtobel 2019 4

Obě výše jmenovaná svítidla Zumtobel jsou vhodná pro osvětlení uměleckých děl citlivých na světelnou instalaci – mohou být umístěna blíže k exponátům bez narušení celkového vizuálního vzhledu a bez škodlivého záření. Dále umožňují špičkové akcentní osvětlení dodávající prostoru zvláštní hloubku. Do popředí se dostanou i jemné detaily, které v kombinaci s hrou světla a stínů vytváří dojem trojrozměrnosti. Díky těmto svým vlastnostem byla svítidla Supersystem II a Arcos oceněna prestižní designovou cenou IF Design Awards.

V České republice využívá systémy osvětlení Zumtobel například Národní technické muzeum v Praze, Muzeum Kroměřížska, Muzeum Orlických hor v Rokytnici či Galerie kavárny Louvre v Praze,“ dodává Jan Vacek, ředitel společnosti ZG Lighting Czech Republic.

svitidla zumtobel 2019 5

Ve světě jsou nainstalovaná světelná řešení Zumtobel v kulturních i architektonických skvostech od muzea Maxxi v Římě přes Národní muzeum ve Varšavě, Rezidenční zámek v Drážďanech až po jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Německu zámek Neuschwanstein.

Více o Zumtobel osvětlení pro uměni a kulturu naleznete zde: https://www.zumtobel.com/cz-cs/art_and_culture.html
Informační brožura k osvětlení Arcos zde: https://www.zumtobel.com/PDB/Ressource/teaser/en/com/ARCOS.pdf
Informační brožura k Supersystem II zde: https://www.zumtobel.com/PDB/Ressource/teaser/es/es/Supersystem_II.pdf

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...

Nejčtenější články