Jak na bezpečné vertikální vedení kabelů a hadic? Firma igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost HENNLICH, vyvinula svůj první hybridní energetický řetěz z plastu a kovu právě pro tyto aplikace.

Nový energetický řetěz nesoucí název YE.42 je díky využití vysoce výkonných polymerů o 50 procent lehčí oproti konvenčním kovovým řetězům. Ve srovnání s plastovými energetickými řetězy je možné jej použít pro až o polovinu delší samonosné pojezdy. Hybridní řešení má velmi vysokou tuhost a snadno se sestavuje a udržuje. Firmy využívající pracovní plošiny nebo vertikální výtahy se mohou spolehnout na bezpečný, lehký, nákladově efektivní a rychle vyměnitelný systém.

Sběrače třešní, stavební stroje nebo zvedací plošiny čelí stejným výzvám: bezpečné a pevné vertikální vedení kabelů a hadic. „V takových případech se provozovatelé nebo výrobci obvykle spoléhají na pevné ocelové řetězy. Jsou však velmi těžké a obtížně se instalují. V případě servisu či opravy je často nutné kompletní odinstalace. To pro provozovatele nebo nájemce strojů představuje zvýšené náklady kvůli dlouhým prostojům zařízení,“ popisuje Jindřich Kollár, manažer pro energetické řetězy ve firmě HENNLICH.

Firma igus nyní vyvinula hybridní energetický řetězec určený zejména pro dlouhé samonosné pojezdy. Nosné články nového energetického řetězu jsou vyrobeny z oceli a zajišťují vysokou tuhost. Další části řetězu, jako jsou spojení čep / díra, vnější články a příčky jsou kompletně vyrobeny z tribologicky optimalizovaného vysoce výkonného plastu. Díky plastu - na rozdíl od ocelového řetězu – je hybridní řetěz o polovinu lehčí. Naopak, ve srovnání s plastovým energetickým řetězem může nový hybridní řetěz být použit pro až o polovinu delší samonosné pojezdy.

modularni energeticky retez 2019

Rychlá montáž a údržba díky modulární konstrukci

Další výhodou nového energetického řetězu je jeho modularita. Články řetězu YE.42 lze snadno spojit a rychle sestavit. Díky modulární konstrukci bylo možné se zcela obejít bez šroubů nebo nýtů, které se mohou při vibracích uvolnit. Kabely lze rychle vyměnit díky otevíracím příčkám. To je další výhoda oproti klasickým ocelovým řetězům, které jsou obvykle zcela nýtované nebo šroubované. Nový YE.42 navíc dosahuje vysoké stability díky systému osazení a drážky pro zajištění článků řetězu. „Pro vnitřní část energetického řetězu dodáváme širokou škálu dělicích prvků, které zajišťují vnitřní dělení šetrné ke kabelům a hadicím,“ dodal Jindřich Kollár.

readychain - připraven k připojení se zárukou pro celý systém

Nový hybridní energetický řetěz je nyní k dispozici s vnitřní výškou 42 milimetrů a šířkou 50 až 400 milimetrů a s poloměrem ohybu 100 milimetrů. Jiné velikosti jsou k dispozici na vyžádání. Nový systém pro zásobování energiemi je také k dispozici jako readychain, tedy připravený řetěz k okamžitému připojení, včetně testovaných kabelů Chainflex, hydraulických komponent, hadic a hadicových armatur. Všechny kabely typu Chainflex jsou dodávány s unikátní celosvětovou zárukou 36 měsíců, a to díky četným testům prováděným v reálných podmínkách ve vlastní zkušební laboratoři firmy igus o rozloze 3 800 metrů čtverečních.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...