Zumtobel Group, lídr v oblasti komplexních osvětlovacích systémů, a Eltodo, přední dodavatel produktů a služeb v oblasti silnoproudé i slaboproudé elektrotechniky, přináší výrazné úspory v rámci osvětlení municipalit. Přispívají tak k plnění konceptu Smart City.

Příkladem je osvětlení ulice Bělehradská v Ústí nad Labem.

Dynamická regulace

Smyslem projektu dynamické regulace veřejného osvětlení bylo dosažení výrazných úspor energie, snížení světelného znečištění, prodloužení životnosti svítidel, zvýšení světelné účinnosti a snížení produkce oxidu uhličitého. Všech těchto stanovených cílů bylo dosaženo.

Výměnou výbojkových svítidel o výkonu 150 W v ulici Bělehradská a instalací 30 kusů nových LED svítidel o výkonu 110 W činí roční úspora energie na 13 627 kWh. Další úspory přináší každoročně samotná regulace výkonu LED svítidel v závislosti na intenzitě dopravy. Roční úspory představují 2 010 kWh.

ZUMTOBEL thorn 4

Specifikem dynamické regulace osvětlení je také možnost přisvícení pro složky Integrovaného záchranného systému a možnost snížení výkonu svítidel až o 10 % na začátku používání (jedná se o tzv. faktor udržitelnosti). Na nebezpečných a nepřehledných místech je možné nastavit preferenci osvětlení při 100% výkonu z důvodu zvýšení bezpečnosti.

Architektura systému

Komplexní systém řízení osvětlení je založen na monitorování intenzity dopravy, a to prostřednictvím kamer a senzorů, které posílají informace serveru společnosti Eltodo. Na základě vstupní hodnoty, kterou je počet vozidel za minutu vyhodnotí algoritmus situaci a podle ní reguluje osvětlení. Vše se děje tak, aby se intenzita osvětlení měnila postupně (po 5 %) a nedocházelo tak k nepříjemným světelným přechodům.

Pokyn k regulaci osvětlení přijímá veřejné osvětlení pomoci řídících jednotek, které jsou umístěny na každém sloupu. S nimi komunikuje server společnosti Zumtobel Group prostřednictvím radiofrekvenčních vln. Mezi servery obou společností je komunikace založena na komunikačních protokolech.

Výsledky hovoří jasně

Výměnou výbojkových svítidel za LED osvětlení bylo dosaženo roční energetické úspory 63,5 %. Dynamická regulace navíc každoročně přináší dalších 9,5 % úspor. Celkově se také snížila emise oxidu uhličitého o 15,5 tuny.

ZUMTOBEL thorn 5

Velmi zajímavé je měření reálného průběhu v čase:

ZUMTOBEL thorn 6

Venkovní svítidla R2L2

Pro municipality nabízí Zumtobel Group řadu svítidel R2L2 s progresivní LED technologií, která garantuje vysokou účinnost osvětlení. Svítidla jsou k dispozici ve dvou velikostech s rozsáhlými možnostmi volby optického systému, světelného výkonu a vyzařovací charakteristiky pro všechny uliční aplikace.

ZUMTOBEL thorn 1

Produktovou řadu R2L2 na podzim rozšířilo kompaktní svítidlo R2L2 XS, které i přes své malé rozměry nabízí vysoký světelný výkon, elegantní design, snadnou instalaci i ovládání.

Venkovní svítidla nabízí skupina Zumtobel Group pod značkou Thorn.

Pro další informace prosím navštivte: www.zumtobelgroup.com

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...