Společnost Mobile Industrial Robots, vedoucí globální dodavatel autonomních mobilních robotů (AMR), oznámila, že poskytuje automatizační platformu pro Whirlpool, jednoho z největších výrobců zařízení pro domácnosti.

Ve své továrně v polské Lodži, ve které vyrábí sušičky a samostatně stojící sporáky, nasadila společnost tři autonomní roboty MiR200, jež přepravují komponenty po výrobním zařízení.
Whirlpool sází na růst prostřednictvím automatizace a technologií Industry 4.0. Společnost tímto způsobem zlepšuje efektivitu svých procesů a kvalitu produktů, přičemž zároveň redukuje náklady a posiluje konkurenceschopnost. Roboty společnosti MiR jsou jí v tomto úsilí významnými pomocníky. „Z našich výrobních linek vyjede každých 15 sekund nová sušička, což vyžaduje tok ohromného množství komponent. Mobilní roboty nám umožnily zcela nový způsob přepravy částí bez nutnosti zapojení lidských pracovníků, kteří se pak mohou věnovat užitečnějším úkolům. Kolaborativní mobilní roboty také značně zvýšily bezpečnost na pracovišti tím, že eliminovaly potenciální kolize lidí a přepravních zařízení typu paletovacích vozíků či tahačů,“ řekl Szymon Krupiński, Site Leader společnosti Whirlpool v Lodži.

MiR Whirlpool 2019 1

Hlavním úkolem robotů je převážet otevírací dvířka určená do sušiček. Na každý cyklus zvládne jeden robot převézt 12 dvířek najednou a zpět veze prázdné obaly. Senzory a skenery umístěné na robotech umožňují detekovat překážky na cestě, jako např. paletovací vozíky, a vyhnout se jim. Jeden kompletní cyklus trvá přibližně 3 minuty a 50 sekund. Výrobních operací se účastní dva roboty MiR200 s maximální nosností 200 kg, třetí robot je obvykle v dokovací stanici jako záloha.

Whirlpool zahájil implementaci v prosinci 2018 testovací fází s využitím jednoho robota a po pozitivním vyhodnocení přidal do výroby další dva. Ve společnosti nasadili rovněž MiRFleet, software pro řízení flotily mobilních robotů. MiRFleet umožňuje optimálně řídit požadavky z výrobní linky na přepravu a sledovat úroveň nabití pro zajištění kontinuálního provozu robotů. Implementace ve společnosti Whirlpool a konfigurace robotů MiR proběhla v režii firmy ProCobot, která je distributorem MiR v Polsku.

Snadnou obsluhu robotů MiR může zajišťovat též personál bez technických či programovacích znalostí. Roboty je tak možné využívat i bez velkých investic do školení zaměstnanců na nové technologie,“ řekl Paolo Aliverti, Logistic Program Manager Industry 4.0 ve Whirlpool.

MiR Whirlpool 2019 2

Roboty MiR nahradily v továrně paletové vozíky, návratnost investice se předpokládá nejpozději do dvou let. „Změnou systému z manuální na automatizovanou přepravu dokážeme zvýšit produktivitu a zainteresovat pracovníky na úkolech finální výroby. Roboty MiR nám poskytují efektivní náklady na automatizaci a flexibilitu při změnách výrobního nastavení. Předpokládaná dvouletá návratnost investice je pro nás velmi zajímavá,“ řekl Adam Bakowicz, Process Technology Senior Engineer Industry 4.0 ve Whirlpool.

Video z výroby v továrně Whirlpool je dostupné zde: https://www.youtube.com/watch?v=hGOLQXaFCXQ&t=5s

O společnosti Whirlpool

Whirlpool Corporation je světovým lídrem v oblasti zařízení pro domácnosti s ročním obratem cca 21 miliard dolarů, 92 000 zaměstnanci a 65 výrobními či vývojovými zařízením po celém světě. Společnost dodává na trh produkty značek Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht, JennAir, Indesit atd. V Polsku má Whirlpool výrobní zařízení v Lodži, Radomsku a Wroclawi. Více informací na www.whirlpoolcorp.com.

MiR Whirlpool 2019 3

O Mobile Industrial Robots

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) vyvíjí a dodává kolaborativní a bezpečné autonomní mobilní roboty (autonomous mobile robots – AMRs), které rychle, snadno a za efektivních nákladů dokáží řídit interní logistiku, ulehčit zaměstnancům od namáhavé práce a umožnit jim vykonávat produktivnější činnost. Inovativní roboty od MiR již nasadily stovky velkých a středně velkých výrobních společností po celém světě, a také řada nemocnic a pečovatelských domů. MiR velmi rychle vytvořil globální distribuční síť ve více než 40 zemích a má regionální kanceláře v New Yorku, San Diegu, Singapuru, Frankfurtu, Barceloně a Šanghaji. V České republice a na Slovensku dodávají produkty MiR na trh společnosti Amtech spol. s r.o. a DREAMland PLC. MiR byl založen v roce 2013 a od samého počátku dosahuje rychlého růstu. V roce 2016 se zvýšil prodej oproti roku 2015 pětinásobně, v roce 2017 oproti roku 2016 se pak tržby zvýšily o 300 %. Firma se sídlem v dánském Odense byla založena a řízena profesionály s dlouholetou zkušeností z dánského robotického průmyslu. V dubnu 2018 byla koupena americkou společností Teradyne, předním dodavatelem automatizačního vybavení pro testování. Teradyne před třemi lety také získal akvizicí dánskou firmu Universal Robots. Díky svým úspěchům byla MiR oceněna organizací Ernst & Young titulem Dánská společnost roku 2018. Pro více informací navštivte: http://www.mobile-industrial-robots.com.

Videa o jednoduchém nastavení a programování robotů, případové studie a komplementární nástroje naleznete zde: https://www.youtube.com/channel/UC3MRxsNU6AW_hKdExtnGr1Q

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO březen/duben 2024

Rozšířené veletržní číslo časopisu se věnuje jako vždy v tuto dobu pozvánkám na stánky společností vystavujícím na...