V roce 2018 uvedla společnost ABB na trh unikátní stykače a motorové spouštěče. Výjimečnost spočívá v použití Push-in pružinových svorek, které umožňují zásadně urychlit dobu potřebnou pro připojení vodičů.


Jako první výrobce na světě svým zákazníkům u stykačů a motorových spouštěčů nabízíme možnost použití dvou způsobů připojení v jedné svorce:

  • režim Push-in: zasunutí tuhých vodičů nebo vodičů s dutinkami bez použití šroubováku
  • režim pružina: zasunutí slaněných vodičů bez dutinky s použitím šroubováku.

Podle toho, jaké vodiče používáte, tak máte možnost zvolit způsob připojení vodičů. Největší benefit samozřejmě získáte při použití přístrojů v režimu Push-in, kdy se čas potřebný na připojení vodičů zkrátí v porovnání s klasickými pružinovými svorkami až o 50 %! Ale i režim pružina přináší v tomto provedení přidanou hodnotu proti jiným přístrojům s běžnými pružinami: snižujeme pravděpodobnost poškození svorek, poněvadž se šroubovákem nemusíte otáčet ani jím kroutit.

ABB stykac 1
Jak můžete vidět na obrázku, velká výhoda Push-in stykačů a motorových spouštěčů spočívá také v jejich designu, který umožňuje osadit vodiče z čelní strany. Na rozdíl od přístrojů se vstupy pro vodiče umístěnými shora či zespodu tak zvlášť ve stísněných podmínkách odpadá dohledávání ústí svorky, což samo o sobě také přispívá k vetší rychlosti a zejména bezpečnosti připojení vodičů.
Dalším velkým benefitem představované řady Push-in stykačů a motorových spouštěčů je inovativní provedení propojovacích sad, které lze do svorek přístrojů zasunout i z nich poté vysunout bez použití nářadí. To opět vede ke značnému urychlení celé instalace.
Na spojení typu Push-in se můžete dokonale spolehnout i v náročném provozním prostředí. Technologie Push-in pružinových svorek prošla zkouškami rázů a vibrací podle požadavků norem IEC 60068-2-27 a IEC 60068-2-6. Použité svorky jsou samosvorné. To znamená, že po transportu systému nebo pak po celou dobu životnosti spouštěče/stykače nepotřebujete svorky dotahovat. Stálost spojení je zaručena po celou dobu životnosti přístroje.

  Parametry        Stykače AF..K           Spouštěče MS..K    
  Jmenovitý provozní výkon, AC-3 (θ ≤ 60 °C, 380–400 V)  4–18 kW  0,03–15 kW
  Jmenovitý provozní proud, AC-3 (380–400 V) 9–38 A 0,1–32 A

Tab.: Rozsah portfolia Push-in pružinových stykačů a motorových spouštěčů:

Push-in pružinové stykače s označením AF..K jsou založeny na technologii AF, které jsou ve šroubovém provedení na trhu již od roku 2003. Tato technologie přináší zákazníkům stykače s elektronicky řízenou cívkou pokrývající široké rozpětí ovládacího napětí, díky čemuž stačí na většinu aplikací čtyři základní typy cívek:

  • Cívka 11: 24–60 V AC, 20–60 V DC
  • Cívka 12: 48–130 V AC/DC
  • Cívka 13: 100–250 V AC/DC
  • Cívka 14: 250–500 V AC/DC

Jak je patrné, nezáleží na tom, zda je ovládací napětí AC nebo DC, protože elektronika ve stykači si přivedený signál usměrní. Z toho plyne výhoda v podobě provozu bez brumu typického pro střídavé cívky.
Další výhodou stykačů AF je integrace odrušovacího členu, čímž zákazníkovi odpadá nutnost pořizovat toto zařízení jako příslušenství a mít tak na skladě dodatečnou položku.

ABB stykac 2
Push-in pružinové motorové spouštěče jsou značeny MS132..K a kombinují v sobě funkce spouštění motoru s jeho zkratovou a nadproudovou ochranou. Do 20 A jsou v provedení se zkratovou vypínací schopností 100 kA.
Pro otevření svorek všech velikostí Push-in pružinových stykačů a motorových spouštěčů, včetně příslušenství (pomocné a signalizační kontakty, svorkovnice k cívce, elektrické blokování stykačů), potřebujete jen jednu velikost šroubováku s plochým hrotem o šířce 3 mm.

Podrobné informace naleznete na stránce www.abb.cz/nizke-napeti

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...