Firma Rittal novou řadou Blue e chillerů v rozsahu chladicího výkonu od 11 do 25 kW významně zdoko-nalil svou nabídku technologie chlazení pro obráběcí stroje a rozváděče. Tím, že nová řada chillerů používá o 40% menší náplň chladiva, stává se významným příspěvkem k ochraně životního prostředí.

Uživatelé zároveň profitují z přesné regulace teploty, zjednodu-šeného provozu a instalace, jakož i z nových bezpeč-nostních funkcí. Předkonfigurované sady volitelného příslušenství, které jsou rychle dostupné, mohou splňovat téměř všechny potřeby: pro přesné řídicí systémy, s vyššími požadavky na tlak nebo pro robustní venkovní aplikace v chladných oblastech.
Jedním ze základních požadavků na plynulý provoz v mnoha průmyslových výrobních procesech je cirkulační chlazení kapalin pomocí chillerů. Například rozváděče a zejména obráběcí stroje musí mít pro přesné obrábění kovů přesnou regulaci teploty. Kromě toho jsou požado-vána řešení, která se snadno obsluhují a instalují a nabízejí maximální bezpečnost. Uživatelé také již nejsou ochotni a připraveni přijmout dlouhé dodací lhůty. Technická řešení na míru musí být standardně obratem dostupné. A konečně se zákazníci stále více zaměřují na udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí.

chytre chlazeni 2

Chlazení šetrné k životnímu prostředí

Díky vyvinutí nového chilleru Blue e může společnost Rittal nabídnout balíček vyspělých řešení, který splňuje všechny tyto potřeby. Stejně jako chillery Blue e+ s výkonem 1,5 až 6 kW jsou nyní chillery k dispozici v robustním průmyslovém standardu (IP 44) ve čtyřech výkonových třídách od 11 do 25 kW a ve dvou velikostech skříně 660 x 1265 x 1315 mm a 760 x 1265 x 1515 mm (Š x V x H) – jako doplnění řady chillerů Blue e+ od 1,5 do 6 kW. Díky použití technologie mikrokanálků a výsledné velmi vysoké účinnosti lamel výměníků tepla (extrudovaný hliníkový profil s malými kanály s průměrem kolem 1 mm) vyžadují zařízení o 40% méně chladiva než dříve. A vzhledem k tomu, že výměníky tepla jsou vyrobeny ze 100% hliníku, nemůže dojít ke galvanické korozi.

Regulace podle potřeby

Ventilátor a kompresor jsou řízeny centrálně pomocí digitálního regulátoru. Tímto způsobem lze přesně regulovat teplotu chladicího média: standardně je hystereze ± 2 K; jako možnost je však také možné přesné řízení (hot gas bypass) ± 0,25 K. Tím se zabrání kolísání teploty, které způsobuje nepřesnosti obráběného obrobku a tak je zajištěna stabilní kvalita.

Jednoduché použití

Vícejazyčný průmyslový dotykový displej na přední straně chilleru a inteligentní komunikační rozhraní umožňují snadné ovládání i analýzu. Parametrizace zařízení, stejně jako čtení datových a systémových zpráv, se provádí zřetelně a rychle a zobrazuje se prostým textem. Chybová hlášení mají odstupňované priority a jsou zobrazována ve třech úrovních eskalace (poznámka, chyba a údržba).

Rychlé uvedení do provozu

Blue e chillery jsou při dodávce připraveny k připojení a mohou být rychle uvedeny do provozu prostřednictvím plug-and-play. Jeřábová oka umožňují snadnou přepravu, stejně jako podstavec, který je vhodný pro přepravu vysokozdvižným vozíkem. Jednotné připojení vody, nastavitelný bypass (obtokový ventil) a ideální přístup ke všem komponentům usnadňují montérům a servisním pracovníkům pracovat s chillery Blue e.

chytre chlazeni 1

Promyšlená bezpečnost

Integrovaný obtokový ventil zajišťuje konstantní cirkulaci chladicí vody, když je spotřebič uzavřen a čerpadlo běží. To chrání čerpadlo chladicí kapaliny před přetížením. Ventil je přednastaven pro použité čerpadlo a pro provoz 50 Hz, ale lze jej nastavit i pro provoz 60 Hz. Systém monitorování hladiny v nádrži zajišťuje maximální spolehlivost a lepší dostupnost. Kromě toho, volitelné průtokové spínače vydávají alarm, pokud je průtok příliš nízký a mohou včas rozpoznat hydraulické chyby, jako je znečištění a zablokování systému.

Rychlá dostupnost volitelné výbavy

Jako doplňkovou službu nabízí společnost Rittal také předem nakonfigurované možnosti volitelného vybavení, které je rychle dostupné, a které nabízejí vhodné řešení pro téměř všechny požadavky. Například čerpadla s vyšším výkonem (4 a 6 bar) jsou k dispozici pro systémy s více obvody. V případě potřeby lze použít přesnou regulaci výkonu (hot gas bypass) ke zlepšení přesnosti regulace z ± 2 K na ± 0,25 K. Kromě toho mohou být chillery Blue e připraveny pro chladné oblasti až do -20 ° C, stejně jako pro laserové aplikace a mohou být také vybaveny vodou chlazeným kondenzátorem nebo ohřevem a přizpůsobeny speciální barvou.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...