Nové technologie přinášejí nepřeberné možnosti nejen v designu svítidel či stále účinnějších světelných zdrojů, ale i celou řadu praktických novinek, o kterých se nám dříve ani nesnilo.

Ještě před pár lety by výraz „Human Centric Lighting“ nebo také „smart lighting“ zněl spíše jako ze scifi filmu. S rostoucím zájmem o koncept smart building se ovšem tyto pojmy dostaly do slovníku snad každého, kdo zařizuje byt, kancelář nebo jiný prostor. Jak ale tomuto konceptu rozumět? A jak chytře a zdravě svítit?

Podobně jako u smart cities je koncept chytrých kanceláří založen na ekologické přívětivosti, inovacích, funkčním designu a snahách vytvořit prostředí, které se přirozeně přizpůsobí jeho obyvatelům, tedy zaměstnancům. Právě kanceláře bývají prvním místem, kde se trendy projevují. Vizionářské firmy usilují o efektivní a úsporná řešení, která by zároveň prospěla jejich zaměstnancům. Jedním z takových řešení je i fenomén Green office. Jedná se o nízkonákladový program zaměřený na změnu návyků na pracovišti, které snižují zátěž na životní prostředí. Výrazných úspor lze dosáhnout například úpravou osvětlení. “To totiž často tvoří až 30 % spotřeby elektrické energie v kancelářích. Nejsnazší možný způsob, jak ušetřit představuje výměna světelných zdrojů za LED nebo CFLs. Zároveň je třeba volit dostatečně kvalitní zdroje, neboť i v LED osvětlení jsou velké rozdíly – levná svítidla mívají podstatně horší parametry,” upozorňuje Daniel Černý, předseda představenstva společnosti Halla.

HALLA realizace 1

Kvalitní osvětlení je navíc podle nedávného průzkumu společnosti provedeného agenturou IPSOS v pořadí čtvrtým nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím pracovní výkon zaměstnanců. Podle průzkumu si přitom v Česku 40 % zaměstnanců na osvětlení stěžuje. Studie výzkumníku z Cardiffské univerzity zase vypovídá, že pracovníci v kancelářích s takzvaným biophilickým designem, tedy designem, který respektuje spojení člověka s přírodou co se rostlin nebo i přírodního osvětlení týče, jsou o 15 % produktivnější, než skupina v kanceláři bez rostlin a s nevhodným umělým osvětlením.

Chytré vychytávky

Tam, kde není dostatek přirozeného osvětlení, pomůže Human Centric Lighting. Změnami intenzity a teploty světla dokáže kopírovat přirozenou sluneční aktivitu a svítit v souladu s cirkadiánními rytmy. Navazuje tak na výzkum vědců Jeffreyho C. Halla, Michaela Rosbacha a Michaela W. Younga, kteří získali v roce 2017 Nobelovu cenu za lékařství v oblasti objevu molekulárních mechanismů kontrol cirkadiálního rytmu. Správně nastavené osvětlení pomůže snížit u zaměstnanců únavu a naopak zvýšit produktivitu. Soustředění a vyšší aktivitě pomáhá studená barva světla, uvolnění a odpočinku pak spíše teplé odstíny. “Systém lze nastavovat jak individuálně, tak pomocí čidel, která automaticky reagují na přirozené osvětlení a podle něj intenzitu a barvu světla upravují,” popisuje Daniel Černý. To je dle průzkumu u zaměstnanců velmi žádané. Tři čtvrtiny z nich by si přálo, aby intenzita světla přirozeně reagovala na dávku denního světla a svícení tak bylo co nejpřirozenější.

HALLA realizace 2

Vedle Human Centric Lighting nachází v kancelářích využití i řada dalších smart technologií z oblasti ovládání svítidel – ať již jde o různé řídící systémy, aplikace v telefonech či detektory pohybu či časovače. “Výhody nových technologií jsou jasné – uživatelům nabízejí jednodušší a intuitivní ovládání, respektive dokáží se obejít i bez zásahu člověka. Čidla detekují přítomnost osob, a podle toho světlo automaticky ztlumují či naopak rozsvěcejí – ať již jde o jednotlivá svítidla či celé systémy. Komunikovat spolu mohou všechna svítidla a udržovat tak místnost vždy ideálně nasvícenou. V neposlední řadě pak tyto novinky mohou dále přispívat ke snížení výdajů za elektřinu,” doplňuje Daniel Černý.

Některé vychytávky pak souvisejí čistě se změnou přístupu a výrobních možností. Svítidla tam nemusí sloužit jen jako zdroj světla, ale mohou nabízet i zdroj pro USB napájení, závěsné systémy či zlepšovat akustiku. V Halle například na posledně zmíněném spolupracují s designérem Matyášem Kočnarem a vyvíjejí koncept svítidel vyrobených z materiálu, který pohlcuje zvuk. Výhody takových svítidel přicházejí vhod především v open space kancelářích, kde pomáhají zlepšit akustický komfort, a tím i soustředění zaměstnanců. A další novinky budou bezesporu brzy následovat, neboť světelný průmysl prochází poslední dobou vskutku velkými změnami.

HALLA realizace 3

O společnosti Halla
Společnost byla založena v roce 1992 Jiřím Jelínkem a Karlem Květoněm. Z výrobce halogenových lamp se Halla propracovala na předního českého výrobce designového osvětlení technického rázu. Spolupráce s talentovanými českými i zahraničními designéry navíc přinesla uznání na světové úrovni. O kvalitě svítidel Halla svědčí získané ceny Red Dot Design Award, German Design Award, iF Design Award, Lighting Design Awards a další. V současnosti stojí v čele společnosti předseda představenstva Daniel Černý.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...

Nejčtenější články