V poslední době evidujeme výrazně zvýšený zájem o jednomodulové 6 kA proudové chrániče s nadproudovou ochranou (RCBO).

Tato kombinace jističe a proudového chrániče v rozměrech klasického jednomodulového jističe přináší vyšší bezpečnost, spolehlivost, snazší hledání poruchy a úsporu místa (bez nutnosti použít a tedy i platit větší rozvaděč). Díky příznivé ceně (od 475 Kč pro koncové zákazníky) se nyní vyplatí okruhy chránit jističem a chráničem zároveň i jen jednotlivé okruhy (např. světelné okruhy, které musí mít dle nové legislativy oddělenou ochranu, či zásuvkové). Firma BONEGA je stále jediná na českém trhu, která jenomodulový chráničojistič se zkratovou odolností 6 kA ve své nabídce má.

Rozměry klasického jednomodulového jističe

Chráničojistič skutečně zabírá v rozvaděči jen jeden modul, jak je patrné ze schématu i fotografie níže.

bonega spojovani 2019 1

1. Montáž pomocí speciální lišty

Ideální z hlediska bezpečnosti, produktivity práce i spolehlivosti spojů je řešení pomocí speciální lišty s možností předřazení vypínačů 1P+N nebo 3P+N.

Pro větší srozumitelnost jsme připravili na našem YouTube dvě videa, která ukazují, jak chráničojistič propojit s ostatními přístroji při jednofázovém a třífázovém zapojení:

K propojení těchto vypínačů a navazujících jednomodulových přístojů PEP 6PJe slouží speciální lišty.

bonega spojovani 2019 3

Při jednofázovém přívodu jsou na začátku těchto speciálních lišt dvě vidličky, které zapadnou do horní části svorek dvoumodulového vypínače 1P+N. Za nimi pak následují kontakty hřebenové, které střídavě vedou fázi a „N“ a zapadají do jednomodulových RCBO přístrojů PEP 6PJe. Po přivedení fáze a „N“ vodiče do spodních třmenových svorek vypínače 1P+N se tak fáze a „N“ automaticky rozvádí přes vypínač a lištu do všech dalších navazujících RCBO přístrojů. V případě požadavku lze pravý případně neobsazený konec lišty zkrátit nebo ponechat jako rezervu. Na volné fázové jazýčkové (hřebenové) kontakty jsou určeny bezpečnostní krytky.

bonega spojovani 2019 2

Při třífázovém přívodu jsou na začátku těchto speciálních lišt čtyři vidličky, které zapadnou do horní části svorek čtyčmodulového vypínače 3P+N. Za nimi pak následují kontakty hřebenové, které střídavě vedou fázi L1,L2,L3 a „N“ a zapadají do jednomodulových RCBO přístrojů PEP 6PJe. Po přivedení 3 fází a „N“ vodiče do spodních třmenových svorek vypínače 3P+N se tak fáze L1,L2,L3 a „N“ automaticky rozvádí přes vypínač a lištu do všech dalších navazujících RCBO přístrojů. V případě požadavku lze pravý případně neobsazený konec lišty zkrátit nebo ponechat jako rezervu. Na volné fázové jazýčkové (hřebenové) kontakty jsou určeny bezpečnostní krytky.

2. Montáž pomocí běžných jazýčkových (hřebenových lišt)

Řešení pomocí běžných jazýčkových (hřebenových) lišt je méně praktičtější. Spočívá jen v propojení jednomodulových přístrojů PEP 6PJe navzájem. K takovému řešení slouží běžně dostupné hřebenové (pozor ne vidlicové) lišty.

Při jednofázovém přívodu lze použít dvě proti sobě vložené jednofázové jazýčkové (hřebenové) lišty. Pro odlišení je vhodné pro propojení „N“ zvolit lištu s modrou izolací a pro fázovou s bílou izolací. Oddělené lišty tak propojí v řadě jednomodulových přístrojů zvlášť fázi a zvlášť „N“. Přívod fáze a „N“ lze v případě odpovídajícího průřezu vodiče vyřešit tak, že se vloží do třenové svorky k jazýčkovému (hřebenovému) kontaktu ještě vodič. Vlastní třmenové svorky kombinovaného přístroje mají průřez: 5,1 mm x 6,5 mm = 33 mm2 V případě požadavku lze přečnívající konec lišty zkrátit nebo ponechat jako rezervu. Na volné fázové jazýčkové (hřebenové) kontakty jsou určeny bezpečnostní krytky.

Při třífázovém přívodu lze použít proti sobě vloženou jednu jednofázovou jazýčkovou (hřebenovou) lištu a jednu třífázovou jazýčkovou (hřebenovou) . Pro odlišení je vhodné k propojení „N“ zvolit jednofázovou lištu s modrou izolací a pro třífázovou s bílou izolací. Odělené lišty tak propojí v řadě jednomodulových přístrojů zvlášť fáze L1,L2,L3 a zvlášť „N“. Přívod fází a „N“ lze v případě odpovídajícího průřezu vodiče vyřešit tak, že se vloží do třenové svorky k jazýčkovým (hřebenovým) kontaktům ještě vodiče. Vlastní třmenové svorky kombinovaného přístroje mají průřez: 5,1 mm x 6,5 mm = 33 mm2. V případě požadavku lze přečnívající konec lišty zkrátit nebo ponechat jako rezervu. Na volné fázové jazýčkové (hřebenové) kontakty jsou určeny bezpečnostní krytky.

Poznámka: pokud průřez vodiče neumožňuje jeho „přiložení“ do třmenové svorky k jazýčkovému (hřebenovému) kontaktu, tak lze přívod vyřešit pomocí přídavné svorky o šířce kontaktu 4,3 mm a délky 32 mm. Lze je zase volit v barvě modré nebo bílé. Na výběr jsou k dispozici s podélným nebo příčným napájením.

3. Montáž „klemováním“

Z pohledu pracnosti, bezpečnosti i spolehlivosti spojů je to nejméně vhodné řešení, při kterém se propojují svorky pomocí izolovaných vodičů. Najde využití pro připojení jen jednoho či několika málo přístrojů.

Zobrazit kompletní montážní návod

Typ A i AC

Chráničojističe jsou k dispozici nejen v typu AC, ale i v typu A a v hodnotách 30, 100 a 300 mA, o který obecně také evidujeme v poslední době zvýšený zájem. „Jističová“ část 1P RCBO je do 32A v charakteristikách B,C,D.

Jednomodulové chráničojističe jsou k dispozici i v aplikaci Návrh rozvaděče.cz

Oblíbená aplikace www.navrh-rozvadece.cz umožňuje samozřejmě do rozvaděčů přidat i chráničojističe BONEGA. Snadno tak získáte veškerou dokumentaci včetně výrobního štítku s QR kódem pro rychlou úpravu rozvaděče v budoucnu.

Mohlo by vás také zajímat ...

a) Automatické nahazovače, které jsme nedávno představili jsou již naskladněny a plně v prodeji. Úspěšně lze jimi nahradit i stykače, navíc s výhodou velmi malé spotřeby energie. Pokud jste ještě neviděli, nahráli jsme na náš YouTube kanál video s vysvětlením jejich funkce: https://www.youtube.com/watch?v=WoHPZwf6UbQ. Koncová cena jednomodulového automatické nahazovače je 1780 Kč, pro získání obchodních podmínek a nákupní ceny pro vás nás neváhejte kontaktovat.

b) Protipožární a kouřotěsné skříně aktuálně žádané především v únikových cestách

Přejeme mnoho úspěchů ve vaší práci i osobním životě

Dipl. ing. Roman Hudeček, BONEGA
www.bonega.cz
navrh-rozvadece.cz
chytrevodomery.cz

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...

Nejčtenější články