Společnost OKM GmbH umožňuje, o čem hledači pokladů, studnaři a archeologové sní stejnou měrou: o pohledu pod zem, zcela bez těžkého zařízení.

Kdo si dohodne schůzku u společnosti OKM GmbH v durynském Altenburgu, nemůže svůj cíl minout. Uprostřed průmyslové zóny zlatě září 28 metrů vysoká pyramida, která podniku slouží jako hlavní sídlo: 20 zaměstnanců tady vyvíjí, vyrábí a prodává detektory a vyhledávací přístroje pro hledače pokladů, studnaře a stavební podnikatele.
„Nejdůležitější cílovou skupinou jsou přitom jednoznačně hledači pokladů“, vysvětluje Christian Becker, softwarový expert u společnosti OKM. „Díky našim výrobkům už objevili ty nejúžasnější věci, například antické zbraně z perské říše, nebo historické mince čínské dynastie Čching. Proto je jen logické, že naše firemní sídlo vypadá trochu exoticky a nápadně.“

GeoSeeker 2020 2

Z garáže do pyramidy

Přitom to u OKM nešlo vždy tak skvěle: Podnik byl založen před necelými 20 roky v jedné garáži ve městě Chemnitz. Tenkrát byl Andreas Krauß, sám náruživý hledač pokladů, nespokojen s kvalitou vyhledávacích zařízení na trhu a rozhodl se je vylepšit. Následovalo spojení s dnešním druhým jednatelem Ingolfem Müllerem, soustavné rozšiřování portfolia, v roce 2006 založení dceřiné společnosti ve Spojených arabských emirátech a v roce 2012 konečně přestěhování do pyramidy před branami města Altenburgu.
K výrobkům, které společnost OKM prodává, patří od nedávna také GeoSeeker, geoelektrické vyhledávací zařízení, které je vhodné zejména k hledání podzemních vod a dutin.

GeoSeeker 2020 1
Jak zařízení funguje, demonstruje Christian Becker při návštěvě oblastního vedoucího prodeje společnosti HELUKABEL Andrease Pockrandta na testovací ploše vedle zlaté pyramidy. Do země zasune čtyři elektrody v jedné přímce, přičemž vždy dvě vnější a dvě vnitřní jsou s řídící jednotkou spojené bílým silikonovým kabelem HELUKABEL typu SiFF. Pan Becker předá pomocí tabletu oběma vnějším elektrodám povel k vyslání proudu do půdy. Vnitřní elektrody měří rozdíl napětí a z něj generují informace o povaze půdy. Protéká-li proud přes vodní pramen nebo jiný zdroj vody, je odpor malý; narazí-li na dutinu vyplněnou vzduchem, odpor se zvětší. Čím dále jsou elektrody od sebe, tím jde měření hlouběji. Z kombinací mnoha těchto měření vypočte software povahu půdy v celé prozkoumávané ploše.

Nic pro slabé kabely

Po minutě je první předváděcí měření skončené a pan Becker posouvá celou linii kabelů o dva metry dál. „V reálném nasazení jsou zkoumané prostory samozřejmě podstatně větší“, říká vystudovaný informatik. „Proto jsou kabely, které vedou k elektrodám vysílajícím proud, vždy dlouhé 250 metrů.“ Společnost OKM se pro silikonová vedení od společnosti HELUKABEL rozhodla především kvůli jejich ohebnosti a odolnosti. „Kabel se velice snadno stáčí a odvinuje“, vysvětluje Andreas Pockrandt. „Kromě toho je velmi robustní.“ To je důležité především proto, že plně odvinuté kabely jsou často smýkány několik metrů přes částečně suchou a tvrdou zem namísto toho, aby byly celé navinovány a zase odvinovány. „I tak se s tím kabely SiFF od společnosti HELUKABEL výborně vyrovnávají“, zdůrazňuje pan Becker. Další výhodou kabelu je jeho bílá barva. Je tak dobře viditelný i v trávě nebo na hlíně. Jako všechny výrobky společnosti OKM se GeoSeeker používá především na Středním Východě, v Jižní Americe nebo Africe. Zákazníci zde používají zařízení k hledání pokladů; především při předběžném průzkumu ve studnařství nebo při jiných stavebních projektech.

GeoSeeker 2020 3
„GeoSeeker umožňuje uživatelům získávat bezdotykové informace o charakteru půdy a obsahu vody v ní a ušetří vám tak stovky průzkumných vrtů, vysvětluje pan Becker. Není tak nutné pořízení těžkého přístroje a nedochází ke zbytečnému poškozování půdy.

HELUKABEL CZ s.r.o.
Důl Max 39, 273 06 Libušín/Kladno
Tel.: +420 312 672 620
Fax: +420 312 672 621
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.helukabel.cz

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO březen/duben 2024

Rozšířené veletržní číslo časopisu se věnuje jako vždy v tuto dobu pozvánkám na stánky společností vystavujícím na...