Německá firma EUCHNER patří k předním světovým výrobcům komponent sloužících k zajištění bezpečnosti osob pracujících na strojních zařízeních, zejména pak bezpečnostních spínačů a zámků.


Je tomu už téměř 10 let, co byl na trh uveden tehdy zcela unikátní bezpečnostní dveřní systém Euchner MGB, který dnes stal téměř standardem na ochranných oploceních zejména u robotizovaných pracovišť a to hlavně díky svému konceptu, který zahrnuje vše důležité v jedné snadno montovatelné sestavě. Dveřní systém MGB nahradí bezpečnostní zámek, petlici, box s ovládacími prvky i zařízení pro únikové uvolnění jištění. O bezpečnost a ochranu proti neoprávněné manipulaci se stará lety prověřená technologie elektromechanických zámků doplněná o moderní elektroniku využívající unikátně kódované RFID transpondéry. Výsledkem je vysoká úroveň kódování aktuátorů a dosažení úrovně vlastností PL e. O výjimečném úspěchu dveřního systému MGB svědčí i to, že přední světoví výrobci ochranných oplocení nabízí ve svém sortimentu montážní plechy s předpřipravenými závitovými otvory pro rychlou instalaci.

V těchto týdnech přichází na trh nástupce populárního MGB pod názvem MGB2 Classic (obrázek 1). Na rozdíl od již dříve představeného systému MGB2 Modular však provedení Classic nekomunikuje prostřednictvím sběrnice PROFINET/PROFISAFE, nýbrž se přímo připojuje k řídicímu systému pomocí OSSD výstupů a lze ho sériově řadit do řetězce až s 10 přístroji. Celá mechanika i elektronika je kompletně překonstruovaná, takže MGB2 Classic nabízí dosud nevídanou flexibilitu a diagnostické možnosti.

dverni systemy 2019 1
Zamykací modul nově obsahuje 2 sloty, z nichž do prvního je možno instalovat submoduly s ovládacími prvky (obrázek 2) a do druhého submoduly pro připojení k nadřazenému systému (obrázek 3). Ovládacích submodulů existuje mnoho typů, lišících se osazenými ovládacími prvky, jako jsou prosvětlená tlačítka jejichž barvu lze měnit pomocí vkládacích barevných čoček, tlačítka nouzového zastavení, přepínače páčkové i na klíček a další. Připojovací submoduly mohou být vybaveny různými typy konektorů nebo kabelovou vývodkou a na jejich přední straně jsou prohlubně určené pro popisovací štítky, které jsou navíc chráněné proti opotřebení průhledným plastovým krytem. Všechny submoduly lze do zamykacího modulu zasunout i obráceně, takže vzniklý systém je univerzální pro levé i pravé dveře, na rozdíl od staršího MGB. Stačí jen zamykací modul namontovat vzhůru nohama a otočit submoduly. Velkou inovací je nový mechanismus pomocného uvolnění jištění, nyní shodný s bezpečnostními zámky Euchner, takže je možné na něj montovat veškeré existující příslušenství, jako je zámková vložka s klíčkem, bowden pro únikové uvolnění jištění apod. Některé typy zamykacích modulů mohou dokonce rozšířeny o konektory pro připojení světelného majáku nebo souhlasného povelového zařízení (potvrzovacího tlačítka).

dverni systemy 2019 3
Kromě robustnosti pouzdra, rozsáhlým diagnostickým funkcím a možnosti kdykoli vyměňovat submoduly i za provozu se při vývoji nového člena rodiny MGB2 přihlíželo také ke snadnosti oprav jednotlivých komponent. Veškeré šrouby jsou tudíž zabezpečené proti ztracení a dotahují se či povolují pomocí jediného nástroje. Rychlou a bezproblémovou výměnu dále podporují kódované svorky na připojovacích modulech, které výrazně zkracují zbytečné prostoje.
Modul vnější kliky se nově vyznačuje větší klikou usnadňující práci v rukavicích a možností instalace až 6 visacích zámků jistících kliku v otevřené poloze, jako ochrana osob vstupujících dovnitř nebezpečného prostoru. Volitelná vnitřní úniková klika umožňuje jediným pohybem odemknout a otevřít dveře zevnitř nebezpečného prostoru – nově je také přepracována, místo plechového výlisku je použit robustní odlitek.

dverni systemy 2019 2
Dveřní systém MGB2 Classic je vybaven vylepšenou diagnostikou za pomoci LED indikátorů na přední straně krytu a v duchu Průmyslu 4.0 dokáže komunikovat se svým okolím. Stačí jej připojit k bezpečnostní vyhodnocovací jednotce ESM-CB (obrázek 4), která obsahuje 2 bezpečnostní relé a rozhraní IO-Link. Přes IO-Link lze do nadřazeného řídícího systému přenášet velmi podrobné diagnostické, profylaktické a procesní informace.

dverni systemy 2019 4
Pro aplikace typu ochrany procesu, které nevyžadují jištění dveří, se bude dveřní systém MGB2 Classic dodávat také v provedení bez jistícího elektromagnetu. Stejně jako starší MGB, i nový systém lze použít na dveře na pantech i na posuvné dveře. Mechanická konstrukce toleruje i velmi nepřesně seřízené dveře. Jistící síla 2.000 N účinně brání nechtěnému odjištění bezpečnostních dveří, vynikající je také odolnost proti nárazu předmětu s velkou kinetickou energií – interní testy prokázaly odolnost více jak 3x vyšší, než požadují interní testy předních světových automobilek.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO březen/duben 2024

Rozšířené veletržní číslo časopisu se věnuje jako vždy v tuto dobu pozvánkám na stánky společností vystavujícím na...