Kromě vytápění objektů a ochrany vnějších ploch nachází v posledních letech velké uplatnění topné kabely ECOFLOOR od společnosti FENIX Trading i v ohřevu fotbalových hřišť.

Kromě řady realizací ohřevu fotbalových trávníků v Turecku, kde je aktivní společnost Y.Ş. MİMARLIK z Ankary, místní distributor produktů z Jeseníku, se objevují další zajímavé reference ze Slovenska a dalších evropských zemí. Bez zajímavosti není, že toto řešení je díky absenci trubkových rozvodů, naplněných nemrznoucí směsí, výrazně bezpečnější a šetrnější ve vztahu k životnímu prostředí. Například ve skandinávských zemích se jiné řešení již ani nepřipouští.

topne kabely 1

Robustní kabely s ochranným opletením ECOFLOOR MAPSV 3550 W s příkonem 16W/m a délkou 220 metrů (napájení 230 V) byly například použity pro ohřev travnaté plochy stadionu Kasımpaşa Stadium nedaleko Instanbulu. Turecké fotbalové kluby včetně účastníků Super Lig, nejvyšší turecké fotbalové soutěže, často využívají elektrický ohřev trávníků ve svých tréninkových centrech – v roce 2015 byl například realizován ohřev tréninkového centra klubu Konyaspor z města Konya. Fotbalový klub Osmanlıspor z hlavního města Ankary vyhřívá topnými kabely ECOFLOOR nejen své tréninkové centrum, ale i hlavní stadion Yenikent Asaş s kapacitou 20 000 diváků.

topne kabely 2

Kabely ECOFLOOR MAPSV našly uplatnění i na fotbalovém stadionu FC VION Zlaté Moravce. Modernizace stadionu s kapacitou 5000 diváků byla součástí projektu modernizace fotbalových stadionů na Slovensku, na který vláda SR vyhradila v roce 2013 celkovou dotaci 45 milionů eur (za 10 let). Realizace dodatečného ohřevu ji položeného trávníku byla k travnaté ploše šetrná a byla realizována v krátkém čase. Drážkovalo se pluhem Fenix s hloubkou řezu 12 - 15 cm a na celý stadion stačilo 84 okruhů topných kabelů ECOFLOOR MAPSV 8200 W s příkonem 20 W/m a délkou okruhu 440 m. Celkový výkon je tak 688,8 MW a okruhy jsou napájeny napětím 380 V.

topne kabely 4

ECOFLOOR fotbalové hřiště

  1. Trávník
  2. Zásyp zeminou tl. cca 30 cm
  3. Pískový podsyp cca 7 cm (hutnění) a zásyp tl. cca 3 cm
  4. Topný kabel ECOFLOOR MAPSV/MADPSP nebo rohož MST/MD (cca 20 W/m, 100 W/m2, rozteč smyček kabelu 20 cm)
  5. Srovnaný pevný podklad (rostlá zemina)

Připraveno podle podkladů společnosti Fenix Trading z Jeseníku.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...

Nejčtenější články