Zumtobel Group, světový lídr v oblasti komplexních osvětlovacích systémů dokáže svým flexibilním a zároveň vysoce efektivním řešením osvětlení plně vyhovět náročným podmínkám skladového hospodářství.

Význam logistiky v moderním podnikání neustále roste. Vzdálenosti jsou stále větší, dodací lhůty se zkracují. Velké skladové haly s vysokými stropy či mrazírenské prostory bez přístupu denního světla představují výzvu pro účinné osvětlení. Požadavky na energetickou úspornost a snadnou údržbu jsou klíčové. Účinné řešení osvětlení s inovativními LED svítidly a s inteligentním řízením osvětlení pronikají do stále více logistických center.

Vysoké nároky na údržbu i energetickou náročnost osvětlení

Sortiment výrobků Zumtobel se vyznačuje zvláště nízkou údržbou a dlouhou životností. Mnoho svítidel v logistických halách je obtížně dostupných, jejich údržba a časté výměny jsou proto velmi drahé a časově náročné a narušují pracovní procesy. Pokročilá svítidla LED jsou prakticky bezúdržbová díky průměrné životnosti 50 000 hodin a zaručenému světelnému toku na konci životnosti. Pro potřeby logistických skladů se tak dobře osvědčila světelná řada TECTON LED či svítidlo CRAFT M. Oba produkty zaručují 90 % světelného toku i po 50 000 hodinách v provozu. Inovativní konstrukce a povrch svítidla CRAFT M navíc minimalizuje usazování prachu, který často snižuje svítivost a může způsobit úplné selhání svítidla.

sklady 1

Inteligentní řízení

Energetické požadavky ve skladovém hospodářství jsou často extrémně vysoké kvůli dlouhým provozním a výrobním hodinám. V mnohých skladech je používané osvětlení zastaralé a neúčinné a výdaje na jeho provoz často tvoří až 20 % celkových provozních nákladů. Vhodně zvolené světelné řešení má tak obrovský dopad na celkovou spotřebu energie. Ideální volbou jsou pokročilá LED svítidla v kombinaci s čidly na detekci denního světla a pohybu, přičemž je vše řízeno inteligentním systémem LITECOM s kapacitou ovládání až 2 500 svítidel. Systém LITECOM umožňuje ovládat celou osvětlovací soustavu, ať už se jedná o několik místností nebo celou budovu. Potenciál tohoto systému je možné rozšířit přidáním snímačů, které ovládají okna a žaluzie, případně jej připojit do cloudu a shromažďovat data. Ovládání je jednoduché – pomocí tabletu, mobilního telefonu nebo stolního počítače.

Bezpečnost zaměstnanců na prvním místě

Osvětlení také silně ovlivňuje výkonost a bezpečnost v provozu. Vhodná intenzita osvětlení zvyšuje nasazení a snižuje chybovost i nehodovost zaměstnanců skladu. Požadavky na kvalitu osvětlení se navíc odvíjí od úkonů jednotlivých zaměstnanců. Nová split lens technologie svítidel TECTON LED umožňuje využití až čtyř různých optik vyhovujících rozdílným prostorovým podmínkám. Elipsovitý světelný svazek byl například navrhnut pro logistické operace v místnostech s vysokými stropy. Povrchy polic jsou i ve velkých výškách dobře osvětleny a navzdory velkým vzdálenostem mezi světlenými body je docíleno jasného a rovnoměrného osvětlení i v zónách, kde se pohybují zaměstnanci. V praxi to tedy znamená, že díky chytrému osvětlení nedojde k situaci, kdy je oslepen zaměstnanec na vysokozdvižné plošině při přímém pohledu ke zdroji světla.

sklady 2

Extrémní teploty

LED osvětlení se skvěle osvědčilo i v prostorách mrazíren, vzhledem k tomu, že jejich životnost se při nízkých teplotách ještě prodlužuje. Například vůči vlhkosti odolné svítidlo AMPHIBIA LT je přímo vyvinuté do extrémních podmínek a může se používat při teplotách až do – 40 °C. Stejně tak i produktová řada průmyslových svítidel CRAFT nabízí verze, které obstojí v teplotách do – 40 °C. Kompaktní konstrukce svítidel navíc umožňuje rychlou a nekomplikovanou instalaci výrobku, která jinak může představovat v mrazivých podmínkách náročný úkol. Účinná LED svítidla s nízkou spotřebou navíc produkují méně tepla, tím pádem se sníží energie vydaná na chlazení, čímž se optimalizují provozní náklady.

sklady 3

Inovativní řešení osvětlení se svítidly TECTON LED v kombinaci s čidly denního světla a pohybu od značky Zumtobel momentálně využívá například LIDL ve svém skladu v Brandýse nad Labem. „Instalace čidel reagujících na denní světlo a detektory pohybu přinesla našemu zákazníku až 40 % úspor oproti původnímu stavu,“ uvádí Ing. Martin Kotas, projektový manažer. „Samozřejmostí je také možnost ovládání svítidel z kteréhokoliv počítače napojeného v síti, provádění funkčních testů a odesílání jejich výsledků e-mailem či sledování vývoje životnosti baterií.“

Pro další informace prosím navštivte: www.zumtobelgroup.com

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...

Nejčtenější články