Jak poznat enkodéry série PR90? Proč si zaslouží vaší pozornost a co všechno mohou nabídnout? Odpovědi na tyto otázky můžete najít v řádcích níže.


Nejprve si je pojďme představit. PR90 se řadí mezi inkrementální enkodéry obsahující hřídel (PR90H je má dutou hřídel) a výstupními signály TTL nebo HTL. Jsou velice odolné vůči vibracím a otřesům, a to nejen díky hliníkovému krytu. Hřídel samotná je vyrobena z nerezové oceli a je zátěži odolná. PR90 mají rozsah 1 – 65 536 pulzů za otáčku. Díky tomu je možné za pomoci těchto enkodérů provádět širokou škálu různého měření. Stupeň krytí u těchto snímačů je IP 65.

enkodery 1

Nastavení ve třech krocích

A jak správně nastavit tyto snímače? Je to jednodušší, než by se mohlo zdát. Nejprve jej připojíte k vašemu počítači pomocí mikro USB. Poté už stačí nastavit PPR (Pulses per Revolution), směr otáčení a výchozí logiku (TTL nebo HTL). Poté je vše hotové a připravené k použití. Abyste ale mohli parametry nastavit, je nutné mít ve vašem počítači nainstalovaný programovací software k enkodérům PR90. Navíc je možné PR90 naprogramovat i ve chvíli, kdy nemá sám žádné externí napájení.

enkodery 2

Sám se hlídá…

Aby enkodéry dokázaly vykonávat přesně, což se od nich čeká, musí být naprosto v pořádku a funkční. PR90 má vlastní autodiagnostiku, která průběžně kontroluje funkčnost.
Její funkce je automatická detekce napětí, která se odvíjí od nastavení HTL/TTL. Automatická detekce přetížení, která v případě přetížení, nebo zkratu přepne automaticky zařízení do TTL módu. Zde pak setrvá, dokud se závada neodstraní. Rovnou dá vědět pomocí červené kontrolky, že je něco v nepořádku. To samé platí v případě detekce vlhkosti uvnitř zařízení, nebo detekce optické chyby.

enkodery 3

...i chrání

Kromě detekce problémů, obsahuje PR90 i některé ochranné funkce. Jsou jimi např. ochrana proti přepólování nebo proti přepětím překračujícím 35Vdc. Při poklesu napětí pod 3,9Vdc se enkodér zastaví. Enkodér vyhovuje EMC standardu EN 61000-6-2:2006, EN 61000-6-3.

Více informací na www.megatron.cz

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...