SPL DS90A_3 je nejnovějším přírůstkem v portfoliu společnosti Osram v oblasti LiDAR aplikací. Systémy LiDAR tvoří nedílnou součást asistenčních systémů řízení, jako jsou systém udržování vozidla v jízdním pruhu a systém nouzového brzdění u autonomních nebo poloautonomních vozidel.

K určení vzdálenosti mezi vozidlem a předměty v jeho blízkosti slouží doba šíření velmi krátkých světelných pulzů. Když laserový pulz zasáhne osobu nebo předmět, odrazí se a je zachycen detektorem. Z doby, která uplyne mezi vysláním laserového paprsku a jeho detekcí, lze vypočítat vzdálenost předmětu. Bezpečnostní systém potom může rozhodnout, zda má vozidlo například zabrzdit nebo osobu či předmět objet.

LiDAR2

Společnost Osram Opto Semiconductors se už déle než patnáct let úspěšně věnuje vývoji pulzních laserových diod, které se využívají v širokém spektru automobilových aplikací. Novým laserem SPL DS90A_3 přidala společnost do svého portfolia pro systémy LiDAR další výkonnější a účinnější výrobek, a rozšířila tím oblast využití. Hranově vyzařující laser (vyzařující paprsek rovnoběžný s aktivní vrstvou) skenuje okolí vozu infračerveným laserovým paprskem napříč konkrétní úhlovou výsečí. Systém pomocí těchto skenů vytváří 3D mapu prostředí ve vysokém rozlišení. Díky tomu může technologie reagovat na jakoukoli dopravní situaci, aniž by ztrácela drahocenné sekundy. Při rychlostí 80 km/h ujede například vůz každou sekundu přibližně 22 metrů, proto každá sekunda navíc, která je zapotřebí k reakci řidiče, může mít vážné důsledky pro něj i pro ostatní uživatele silnic.

SPL DS90A_3 může pracovat při vysokých hodnotách proudu až 40 A a dosahuje typického výstupního výkonu 125 W. Laser je ověřený a schválený pro použití v automobilovém průmyslu a nabízí působivě dlouhou životnost a vysokou účinnost. Jeho kompaktní rozměry umožňují flexibilní provedení systému v rámci vozidla.

„S tímto novým laserem se nám podařilo postoupit o další krok vpřed v jedné z klíčových technologií v oblasti autonomního řízení. Díky vyššímu výkonu může systém LiDAR na velké vzdálenosti spolehlivě detekovat dokonce i menší předměty, které špatně odrážejí světlo, a podniknout nezbytné kroky v kritických dopravních situacích,“ uvedl Andreas Bauer, marketingový ředitel pro lasery ve společnosti Osram Opto Semiconductors.

LiDAR 1

O společnosti OSRAM:
OSRAM, se sídlem v německém Mnichově, je globálním lídrem v oblasti výroby světelných zdrojů a osvětlování, s více než 110letou tradicí. Portfolio společnosti pokrývá jak high-tec aplikace založené na technologii opto-semiconduktorů, jako je infračervené a laserové osvětlování, tak propojená inteligentní řešení osvětlování budov i měst. OSRAM na konci obchodního roku 2017 celosvětově zaměstnával (30. září 2017) na 26 400 pracovníků a dosáhl v něm celkového obratu 4,1 miliard EUR. Společnost je zalistována na burze cenných papírů ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově (ISIN: DE000LED4000; WKN: LED 400; burzovní symbol: OSR). Více informací naleznete na webových stránkách www.osram.com.

Aktuální číslo v prodeji

A-Z ELEKTRO květen/červen 2024

Vážení čtenáři, dostává se vám k pročtení další číslo časopisu. Vychází po největším elektrotechnickém veletrhu v ČR,...

Nejčtenější články